PAGALBINIO APVAISINIMO KONSULTACIJOS
 ​EMBRIOLOGO PATARIMAI 
 ​ATSAKYMAI Į KLAUSIMUS 
INTERNETU

 
​PAGALBINIO APVAISINIMO PROCEDŪROS


Stimuliacija + sueitis


Tai pradinė pagalba, kai parinkus tam tikrus medikamentus moteris ar vyras, kurį laiką juos naudoja, kad suaktyvinti organizme esančius hormonus, kurie atsakingi už vaisingumą, o susilaukti vaikelių bando natūralios sueities būdu per moters vaisingas dienas.

 IUI

Kas yra IUI? Tai moters apvaisinimas/inseminacija in vivo (moters kūne). Šio apvaisinimo metu, laboratorijoje, naudojant tam skirtas terpes ir centrifūgavimą, atrenkami (atplaunami) kiaušialąstes apvaisinti pajėgus, gyvybingi spermatozoidai, nuo negalinčių apvaisinti spermatozoidų. Tada gyvybingi spermatozoidai, specialiu kateteriu yra suleidžiami tiesiai į moters lytinius organus, apvaisinimas įvyksta natūraliai moters kiaušintakiuose. Inseminacija (apvaisinimas) gali būti: IUI natūralaus ciklo metu - tai vyro spermos praplovimas ir suleidimas tiesiai į moters lytinius organus, reprodukcijos specialisto pagalba, natūralaus moters ovuliacijos ciklo metu. Stimuliacija+IUI - tai kombinacija stimuliacijos (skatinimo) medikamentais ir inseminacijos (apvaisinimo), kadangi šios procedūros metu naudojami stimuliuoti kiaušides reikalingi medikamentai, moters natūralus ovuliacijos ciklas gali pasikeisti. IUID – tai inseminacija, spermatozoidų praplovimas ir suleidimas, tačiau šiai procedūrai naudojama ne partnerio, bet donoro sperma. Ji gali būti atliekama ir natūralaus ciklo metu, tačiau praktikoje dažniausiai moteriai taikoma ir stimuliacija medikamentais. 

Paprastas IVF

Tai pagalbinio apvaisinimo procedūra, kurios metu moteriai taikoma medikamentinė stimuliacija, kad gauti pakankamą kiekį sveikų, apvaisinimui tinkamų kiaušialąsčių, kurios yra ištraukiamos, dalinės arba visiškos nejautros metu į mėgintuvėlius, tam kad vėliau būtų apvaisintos laboratorijos sąlygomis in vitro su pacientės partnerio spermatozoidais tam skirtoje terpėje. Medikamentinę stimuliaciją ir kiaušialąsčių ištraukimą atlieka gyd. ginekologas/endokrinologas. Apvaisinimas gali būti atliekamas mėgintuvėliuose arba specialiose lėkštelėse. Šalia kiaušinėlių (jie gali būti indeliuose po kelis) suleidžiamas tam tikras kiekis atrinktų, progresyviai judrių spermatozoidų, kurie patys apvaisina kiaušialąstes inkubatoriuje per tam tikrą laiką. Tada jau apvaisintos kiaušialąstės (zigotos) laikomos inkubatoriuje, kurių vystymąsi kiekvieną dieną stebi ir vertina embriologas. Zigotos, kurios skyla ir toliau vystosi vadinamos embrionais. Jų vystymasis laboratorijoje gali būti stebimas iki 6 vystymosi dienos. Taip vyksta natūralus atrankos procesas, nes laboratorijos salygose išlieka ir vystosi tik stipriausi embrionai. Vėliau embrionai, priklausomai nuo jų kokybės ir vystymosi, sugrąžinami tiesiai į moters gimdą. Atliekamas vadinamas embrionų įsodinimas. Įsodinimas gali būti atliekamas 2-3 vystymosi dieną arba 5-6 vystymosi dieną. Įsodinimą gali atlikti gyd. ginekologas/endokrinologas arba ginekologas ir embriologas kartu. Paprastas IVF su D - tai ta pati paprasta pagalbinio apvaisinimo procedūra tik vietoje partnerio/ės lytinių ląstelių yra naudojamos donoro lytinės ląstelės.


 ICSI

ICSI - intracitoplazminė spermatozoido injekcija. Tai yra daug sudėtingesnė apvaisinimo procedūra. Ji pradedama taip, kaip ir paprasta IVF procedūra, tik vėliau kiaušialąstės apvaisinamos atskirai po vieną į kiekvieną įvedant apvaisinimui tinkamą vieną spermatozoidą. Šioje procedūroje naudojamas galingas mikroskopas su mikromanipuliacine sistema tam, kad atrinkti/pagauti reikalingą spermatozoidą ir jį patalpinti į kiaušialąstę. Šį procesą atlieka, stebi ir vertina embriologas. Vėliau įsodinimas atliekamas taip kaip ir paprasto IVF metu.
 ICSI procedūrai gali būti naudojami ir pagalbinių procedūrų būdu paimti partnerio spermatozoidai (ypatingai sunkūs vyrų nevaisingumo atvejai). Šias papildomas procedūras vyrams atlikti gali gyd.urologas/andrologas kartu su embriologu/andrologu. Pagalbinės vyrų spermatozoidų paėmimo procedūros gali būti šios: 1. TESA- spermatozoidų aspiracija (ištraukimas) adata iš sėklidžių epididmio, praėjus per paviršinį kapšelio odos sluoksnį. 2. MESA- mikroskopinė spermatozoidų aspiracija (naudojama optika) iš epididmio. 3. TESE- spermatozoidų išgavimas iš sėklidžių įpjovus jų odos sienelę ir paėmus didesnę dalį medžiagos. 4. PESA- perkutaninė (badomoji) spermatozoidų aspiracija. 5. Testis Perc Biopsy (Sėklidžių Perkutaninė (badomoji) Biopsija)- panaši procedūra į TESA tik naudojama didesnio diametro adata ir didesnis medžiagos paėmimo laukas. 6. Testis Microdissection (Sėklidžių Mikroperpjovimas)- tai procedūra, kai reikalinga gilesnė spermijų paieška sėklidėse. Tada atliekamas pjūvis sėklidžių odoje. Operuojamo mikroskopo pagalba vidinis sėklidės turinys yra išpjaustomas, kol aptinkama vieta gaminanti spermijus. 7. ICSI su D- tai ta pati ICSI apvaisinimo procedūra, tik jos metu naudojami ne partnerio, bet donoro spermatozoidai. 8. IMSI- tai papildoma ICSI procedūros dalis, kurios metu naudojamas ytin galingas mikroskopas, kad aptikti morfologiškai sveikus spermatozoidus. ICSI procedūra taikoma sunkiais vyrų nevaisingumo atvejais, kai spermatozoidų judrumas, kiekis, išsivystymas yra prastas (neatitinka nustatytas WHO normas), kai spermijų spermoje neaptinkama iš viso arba kai kelios (dažniausiai 3) prieš tai atliktos paprastos IVF procedūros nedavė laukiamo rezultato, buvo nesėkmingos, moteris nepastojo. Taip pat kai moteriai yra nustatoma sunki endometriozė.
© PigiosSvetaines.lt