PAGALBINIO APVAISINIMO KONSULTACIJOS
 ​EMBRIOLOGO PATARIMAI 
 ​ATSAKYMAI Į KLAUSIMUS 
INTERNETU

PAGALBINO APVAISINIMO ISTORIJA BALTIJOS šALYSE

 1. 1993 metais prasidėjo Vilniaus universiteto moterų klinikos (gyd. G.Bogdanskienė) ir Londono universitetinės karališkosios ligoninės (vad. Prof. G.Grudzinskas) bendradarbiavimas. Nevaisingos poros buvo ruošiamos Lietuvoje, o apvaisinimo procedūroms atlikti buvo siunčiamos į Londoną.
 2.  Iš Lietuvos atvykusioms pacientėms, Londone apvaisinimo procedūras atlikdavo prof. G. Grudzinskas ir gyd. G. Bogdanskienė. 1994 metais Lietuvoje gimė pirmieji kūdikiai po Londone atliktų apvaisinimo procedūrų.
 3. 1994 metais Estijoje,Tartu universiteto moterų klinikoje įsteigta 1-oji Baltijos šalyse pagalbinio apvaisinimo laboratorija, po metų, 1995 metais gimė pirmas kūdikis (gyd. ginekologas A. SÖritsa ir embriologas L. Levkovas).
 4. 1995 metais užsimezgė Tartu universitetinės moterų klinikos (gyd. A. SÖritsa) ir Kauno medicinos universiteto akušerijos ir ginekologijos klinikų (doc. R. Janickienė) nevaisingumo gydymo pagalbinio apvaisinimo metodais spec. ryšiai. Pacientės pagalbinio apvaisinimo procedūroms buvo siunčiamos į Estiją.
 5. 1996 metais pradėjo veikti pirmoji pagalbinio apvaisinimo laboratorija Latvijoje. Pirmas kūdikis gimė 1997 metais (gyd.ginekologas V. Lejinš ir embriologė D. Maroje).
 6. 1997 metais po spermos inseminacijos į gimdą (IUI procedūra) KMU akušerijos ir ginekologijos klinikoje, gimė pirmas Lietuvoje tokiu būdu pradėtas kūdikis (doc. ginekologė R. Janickienė ir biologė V. Naujokaitė).
 7. 1997 metais gyd. G. Bogdanskienės įsteigtas "Gražinos Bogdanskienės Vaisingumo Centras", kuris ir toliau sėkmingai ruošė Lietuvos moteris procedūroms Londone.
 8. 1998 metais Kaune privačioje klinikoje “Motina ir Vaikas” įsteigta 1-oji pagalbinio apvaisinimo laboratorija Lietuvoje. Vadovauti šiai laboratorijai sutiko habilituotas daktaras prof. V. Sadauskas. Tų pačių metų sausio mėn. buvo atliktos pirmosios dvi pagalbinio apvaisinimo procedūros, dviejoms šeimoms. Jau 1998 metų spalio mėn. šios šeimos susilaukė pirmųjų vaikelių (gyd. ginekologas A. Gudonavičius ir embriologė A. Blažėnienė). Tai buvo pirmieji vaikeliai pradėti, pirmoje Lietuvoje įsteigtoje pagalbinio apvaisinimo laboratorijoje.
 9. 1998 metais gruodžio mėn. Klinikoje “Motina ir Vaikas” pradėtas embrionų auginimas iki blastocistos stadijos.
 10. 1999 metais lapkričio mėn. gimė pirmieji vaikeliai, kurių embrionai buvo auginami iki blastocistos stadijos (ginekologas gyd. A. Gudonavičius ir embriologė A. Blažėnienė).
 11. 1999 metais "Gražinos Bogdanskienės Vaisingumo Centre” Vilniuje gimė šioje klinikoje pradėtas kūdikis. 
 12. 1999 metais Tartu universitetinėje moterų klinikoje gimė pirmasis kūdikis po embrionų užšaldymo/atšildymo procedūros (ginekologas A. SÖritsa ir embriologas L. Levkovas).
 13. 1999 metais gruodžio mėn. Kauno “Motinos ir Vaiko” klinikoje pradėti šaldyti žmogaus embrionai.
 14. 2000 metais buvo įkurta trečioji pagalbinio apvaisinimo klinika Vilniuje “Vaisingumo Klinika” su savo filialais Kaune ir Klaipėdoje, tuo metu tai buvo viena moderniausių IVF laboratorijų Lietuvoje, kuriai ėmėsi vadovauti ginekologas A. Gudonavičius ir embriologė A. Blažėnienė.
 15.  2000 metais “Vaisingumo klinikoje“ Vilniuje pradėtos taikyti sudėtingesnės pagalbinio apvaisinimo procedūros- ICSI (introcitoplazminė spermatozoido injekcija), kurios labiau taikomos vyrų nevaisingumo problemų sprendimui arba rekomenduojamos po kelių nesėkmingų, paprastų pagalbinio apvaisinimo procedūrų.
 16.  2001 metais gimė pirmasis kūdikis po ICSI procedūros, pradėtas “Vaisingumo klinikoje” Vilniuje (ginekologas A. Gudonavičius ir embriologė A. Blažėnienė). Tais pačiais metais gimė ir antras kūdikis po ICSI procedūros, pradėtas “G. Bogdanskienės klinikoje” (ginekologė G. Bogdanskienė ir embriologas A. Salumets).
 17. 2002 metais sausio mėn. gimė pirmasis kūdikis po užšaldymo/atšildymo procedūros, kuri buvo atlikta Lietuvoje “Vaisingumo klinikoje” (ginekologas A. Gudonavičius ir embriologė A. Blažėnienė).
 18. 2002 metais spalio mėn. pasaulį išvydo pirmoji Lietuvoje naujagimė, kai spermijas buvo išgautas iš sėklidžių aspiracijos būdu (TESA). Procedūrą sėkmingai atliko gyd. urologas P. Bosas, embriologė A. Blažėnienė ir gyd. ginekologė G. Rožukienė. Procedūra atlikta Kauno “Motinos ir Vaiko” klinikoje.
 19.  2007 metais atsidarė IVF laboratorija UAB Baltijos ir Amerikos klinikoje. Iš karto buvo įdiegta embrionų VITRIFIKACIJOS procedūra, pirmasis po vitrifikacijos vaikas Lietuvoje gimė 2008 metais. Vitrifikaciją atliko med. dr. Ž. Gudlevičienė, patalpinimo procedūrą atliko gyd. O. Gabrėnaitė-Kazlauskienė.
 20.  2010 metais klinikoje “Vaisingumo klinika” pradėta taikyti pirmą kartą Lietuvoje, nauja spermatozoidų atrinkimo technologija, vadinama IMSI (intracitoplazminė morfologiškai atrinktų spermatozoidų injekcija).

  Šiuo metu Lietuvoje veikia penkios privačios pagalbinio apvaisinimo klinikos, kurios visos kartu per metus atlieka apie 600 apvaisinimo procedūrų. Trys klinikos veikia Vilniuje, viena klinika Kaune ir viena klinika Klaipėdoje. Visos klinikos yra apsirūpinusios modernia įranga ir toliau sėkmingai vysto ir tobulina pagalbinio apvaisinimo procedūras.
Medžiaga panaudota iš knygos “Pagalbiniai Nevaisingumo Gydymo Metodai” L. Levkov, R. Janickienė, bei iš asmeninių embriologės A. Blažėnienės archyvinių užrašų.


© PigiosSvetaines.lt